انتخابی مناسب برای پوشش های مختلف کف و دیوار

امروزه پوشش‌هاي مختلفی برای کف و دیـوارها استفاده مي‌شود اما برای انتخاب یک پوشش مناسب برای کف و دیوارهای ساختمان خود باید همه موارد را در نظر بگیرید.
یکی دیگر از پـرکاربردترین مصـالحی که در سـاختمـان‌سـازی از آن استفاده مي‌شود کـــاشی و ســرامیک است که خــود انـواع متعــددی دارد و در قسمت‌هاي مختلف یک ساختمان ازجمله آشپزخانه، حمام و سـرویس بهداشتی، حیـاط، پـارکینگ و حتی نمـای ساختمان، گلخانه و حوض‌هاي تزئینی کاربرد دارند.
به طور کلی از ویـژگی‌هاي مثبت سرامیک مقـاومت فیـزیکی بالا و مقـاومت دربـرابر یخ‌زدگی مي‌بـاشد، یکی دیگر از ویـژگی مهم آن ضـدحـریق بـودن آن است و اینکه در برابر آتش تغییر شکل نمي‌دهد، با گذشت زمـان تغییـر رنگ نمي‌دهد و در بـرابـر اشعه خورشید هم مقاوم است. کاشی و سرامیک تفاوت چندانی ندارند،لعابی که روی قسمت سخت کاشی را مي‌پوشاند و شکل زیبایی به آن مي‌دهد، مي‌تواند از جنس‌هاي مختلفی باشد که اگر از سرامیک باشد به آن کـاشی سـرامیک یا سرامیک گفته مي‌شود. البته در گذشته ابعاد کاشی‌ها هم کوچک‌تر از سرامیک بود، اما الان کاشی‌ها هم در ابعاد گوناگون و متنوعی تولید مي‌شوند.
البته سـرامیک علاوه بر کاربردش در کف و نما و دیوارهای ساختمان در تولید وسایل بهداشتی و مصـالح سـاختمانی نظیر آجر سفـال‌هاي تزئینی داخل و خـارج، سفال‌هاي بام، کانال‌هاي فاضلابی و سفال‌هاي ضداسیدی نیز کاربرد دارد.
یکی از مهم‌ترین دلایل استفاده از کاشی در معماری ساختمان بهداشتی بودن آن نسبت به سنگ و سیمان و سایر مصالح است و دیگر اینکه کاشی و سرامیک عـایق رطوبت هم هستند.یک کاشی خوب باید به نحوی باشد که تغییرات ناگهانی درجه حرارت را بین ۲۰ تا ۱۰۰ درجه به خوبی تحمل کرده و دچار ترک در بدنه یا لعاب نشود در غیـر این صورت این کاشی کیفیت مناسبی ندارد. اندازه کـاشی هم در صـورتی که برای کف و دیوار مورد استفاده قرار گیرد، باید در ابعادی کمتر از ۲۰×۲۰ و یا ۱۰×۲۰ تا ۵۰ در ۵۰ سانتی متر تولید شوند. یکی از جذابیت‌هاي بصری کاشی و سرامیک تنوع بی نظیر طرح و رنگ آن است که شما از این حیث حتی ممکن است دچار سردرگمی هم بشوید.
دیوارها را برای حفظ بهداشت بیشتر و به خاطر محافظت در برابر رطوبت در آشپزخانه، محیط‌هاي بهداشتی، حمام و دستشویی استفاده مي‌کنند، چرا که نظافت آنها هم بسیار راحت‌تر از سایر دیوارپوش‌ها مي‌باشد و هزینه نگهداری را پایین مي‌آورد . در کف هم به دلیل ضد سایش بودن، مقاومت حرارتی و الکتریکی بالا در آشپزخانه و سرویس‌هاي بهداشتی استفاده مي‌شود.
کاشی لعاب دار یکی از انواع قدیمی کاشی است که بیشتر برای مقاصد تزئینی به کار مي‌رود در ایران صنعتگران از اکسید فلزهایی چون قلع، مس، کبالت، منیزیم و آنتیمون برای لعاب کاری کاشی استفاده مي‌کردند.این نوع کاشی در سـراسر آسیاس جنوبی، آفریقای شمالی، اسپانیا و سایر نقاط اروپا و چین هم تولید و استفاده مي‌شود . ایتالیا نیز یکی از پیشگــامـان این صنعت است. در اصل دلیل لعــاب کـاری کاشی این است که سطحی درخشنده، صاف، زیبا، ضدآب و ضدمواد شیمیایی داشته باشد. نـوعی سرامیک به نام مینیاتوری وجود دارد که در اندازه‌هاي ۵/۲ در ۵/۲ سـانتی‌متر ساخته مي‌شوند دارای رنگ‌بندی متنوع هستند و نصب آنها بسیار آسان است و در هر مکانی قابل استفاده‌اند اما مهم‌ترین کاربردشان در استخر و سونا و محیط‌هاي بهداشتی است.امروزه اغلب شرکت‌هاي سازنده کاشی و سرامیک از روش‌هاي پرس خاک استفاده مي‌کنند و مخلوط مواد کاشی را پرس مي‌کنند و سپس لعاب زده و در کوره پخت مي‌شود، این روش تهیه مدرن کاشی و سرامیک است.
یکی از انواع کاشی، کاشی پرسلانی است که در شرایط ویژه‌ای از جمله فشـار پرس بالا و دمای پخت بالا تا حدود ۱۲۵۰ درجه سانتیگراد تولید مي‌شود که موجب استحکام بالا و جذب آب پایین آن مي‌گردد و نسبت به کـاشی‌هاي معمولی مستحکم‌تر هستند. این کاشی‌ها در ابعاد ۴۰×۴۰، ۳۰×۶۰، ۶۶×۳۳، ۶۰×۶۰، ۱۲۰×۶۰ تولید مي‌شوند.
کــاشی‌هاي پــرسلانی لعـاب دار هم چـون لعــاب آن با روش جـدید و خـاصی ریخته مي‌شود، به دلیل مواد مرغوب لعاب آن ویـژگی‌هاي فنی بهتری نسبت به سایر سرامیک‌ها دارد.
کاشی‌هاي پرسلانی خود به دو دسته پـولیش خـورده و بدون پولیش تقسیم مي‌شوند و کاربرد اصلی آنها در فضاهای خارجی نظیر کف حیاط، پارکینگ و نمای ساختمان مي‌باشد، چرا که به دلیل ویژگی‌هاي فنی خاص در فضاهایی که در معرض تردد زیاد یا آب و هوای متغیر (سرد و یخبندان) مي‌باشند، کاملا مقاوم است و همین طور جـذب آب آن هم کمتر از سایر پوشش‌ها مي‌باشد. در مقایسه با سنگ طبیعی، کاشی پرسلانی از یکنــواختی بالایی بـرخـوردار است و دربرابر مـواد شیمیایی مثل اسیدهـا و بـازها مقـاومت بهتری دارند،هم چنین به دلیل ضخـامت کمتر نسبت به سنگ نصب آن راحت تر است و بار مرده کمتری به سـاختمان تحمیل مي‌کند و روش نصب آن هم از نوع ریلی و بدون ملات است، بنابراین آسیب‌هاي احتمالی کمتر مي‌شود و نصب آسان‌تری دارد.
به تازگی پژوهشگران موفق شده‌اند با استفاده از نـانو ذرات نقـره نـوعی از کـاشی و سـرامیک آنتی باکتـریال تــولید کنند که برای استفـاده در مکـان‌هاي بهداشتی سـاختمان بسیار مناسب است و از رشد باکتـری و قـارچ‌ها جلوگیری مي‌کند . این نانو ذرات در لعـاب کـاشی و ســرامیک تـرکیب شده و پوشش آنتی باکتــریال به کـاشی و ســرامیک مي‌دهند و در مکان‌هاي مـرطوب استفـاده از آنهـا تا حد قـابل تـوجهی رشد بـاکتـری و میکروب را کاهش مي‌دهد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *